You can translate this blog in over 100 languages within a second! Go to the left up top where it says Select Language. Happy navigating. See you again..

Εορτάζουμε και Tιμούμε

Κυριακή 15 Νοεμβρίου 2015

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ-ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 67-65

Κυριακή, 15 Νοεμβρίου, 2015

Τεράστια νίκη και τεράστια αυτοκτονία στην Αμαλιάδα για Κόροιβο και Αρη αντίστοιχα. Με ένα εντυπωσιακό 16-2 στα τελευταία 4:25, η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου, επέστρεψε από το -12 όπου είχε βρεθεί, νικώντας επί των Θεσσαλονικέων με 67-65!

Ένας ψυχωμένος Κόροιβος, μετά από ένα δραματικό και συναρπαστικό αγώνα, νίκησε χθες με 67-65 τον Άρη και «τρέλανε» όλη την Ελλάδα.
Αυτή ήταν η 4η νίκη του Κόροιβου στο φετινό πρωτάθλημα και πρώτη στην έδρα του, μια νίκη που τον «απογειώνει» βαθμολογικά, αλλά και ψυχολογικά. Να σημειωθεί ότι με αυτή την επιτυχία του ο Κόροιβος τερμάτισε το σερί των τεσσάρων νικών της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη και μπορεί να βλέπει πολύ ψηλά φέτος.
Πόσο ψηλά; Κανείς δεν ξέρει αυτή την στιγμή, αλλά η χθεσινή νίκη είναι μια από τις μεγαλύτερες στην ιστορία του Κόροιβου και μπορεί να αλλάξει τα δεδομένα σε όλη την κατηγορία.
Άξιο αναφοράς, που κάνει ακόμη μεγαλύτερη τη νίκη του Κόροιβου, είναι το γεγονός ότι η ομάδα της Ηλείας, έχανε ακόμη και με 12 πόντους (51-63), αλλά δεν το έβαλε κάτω και με ένα σερί 14-0 (65-63), ένα λεπτό περίπου πριν την λήξη του αγώνα, έφερε τρελά πανηγύρια στο κλειστό του δήμου Ήλιδας, πανηγύρια που έγιναν χαμόγελα χαράς με το τελικό 67-65.
Πρώτος σκόρερ για τον Κόροιβο ο Ντέιβις με 21 πόντους και τον ακολούθησε ο Τρότερ με 15 ενώ για τον Άρη ο ΜακΝίλ είχε 21 και ο Ουάιτ 13 αλλά με μόλις δύο στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο.
Ο αγώνας με μια ματιά
To ξεκίνημα... επισκιάστηκε απότην πτώση του Ντάρελ Χάρις στο παρκέ στο τρίτο λεπτό. Ευτυχώς, ο Αμερικανός συνήλθε με τη βοήθεια των ιατρικών επιτελείων των δύο ομάδων και το παιχνίδι συνεχίστηκε. Ο Αρης βρέθηκε μπροστά με 6-10, αλλά ο Κόροιβος κατάφερε να πάρει γρήγορα το προβάδισμα με τρίποντο του Κάουνσιλ (11-10). Ο εξαιρετικός Ντέιβις έδινε τις λύσεις στην ομάδα του (20-17) και το δεκάλεπτο που είχε ρυθμό έκλεισε με σκορ 23-22.
OXαριτόπουλος σκόραρε για το 28-24 απέναντι στον Άρη που έβρισκε λύσεις κατά κύριο λόγο από τον Ουάιτ και ο ΜακΝιλ κατάφερε να δώσει προβάδισμα στους «κιτρινόμαυρους» με τη λήξη του ημιχρόνου (38-39).
Εμφανώς βελτιωμένος και με λύσεις στην επίθεση μπήκε στο δεύτερο μέρος ο Αρης και η ομάδα του Πρίφτη κατάφερε να προηγηθεί με 41-54. Ο Ντέιβις πάλευε μόνος και ο Κόροιβος έμεινε στους έξι πόντους στην τρίτη περίοδο (44-56).
Ο Αρης έβρισκε τον τρόπο να κρατά το προβάδισμα σε διψήφια... επίπεδα (53-63 στο 36'), αλλά ο Κόροιβος δεν είχε πει την τελευταία του … λέξη και οι συνεχόμενοι πόντοι των Ντέιβις και Τρότερ διαμόρφωσαν το 60-63 και μετέτρεψαν το ματς σε ντέρμπι. O Kάουνσιλ ισοφάρισε με τρίποντο, 1:26 πριν από το τέλος και ο Τρότερ έκανε το 65-63. 28" πριν από το τέλος, ο ΜακΝιλ ισοφάρισε από τη γραμμή των βολών. Ο Ντέιβις σκόραρε για το 67-65 και ο Αρης είχε την τελευταία επίθεση, αλλά ο ΜακΝιλ αστόχησε.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 38-39, 44-56, 67-65

Κόροιβος (Χ. Μαρκόπουλος): Ντέιβις 21, Πουλιανίτης, Χριστοδούλου 4, Χαριτόπουλος 5, Τρότερ 15, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 4, Βασιλόπουλος 2, Κάουνσιλ 8, Χάρις 8.
Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 7, Πελεκάνος 4, Γουάιτ 13, Γουότερς 6, Ζάρας 6, Χάγκινς 2, Κοέν, Μούρτος, Σίμτσακ 6, ΜακΝίλ 21.